Investice a spoření

Vytváření finanční rezervy je stejně důležité, jako mít dobře pokrytá zdravotní rizika. Může se stát, že přijdete o práci kvůli restrukturalizaci nebo jinému rozhodnutí vašeho zaměstnavatele, a může chvíli trvat, než najdete novou.

Analýza

Finanční plán

Založení portfolia

následný servis

Krátkodobá rezerva s okamžitou dostupností

Spořicí účet

Na pokrytí výše uvedených situací byste měli mít vytvořenou velmi rychle dostupnou (likvidní) rezervu, do které můžete prakticky okamžitě sáhnout. Tato rezerva by měla být ve výši minimálně 6 měsíčních výdajů (nájem/hypotéka, jídlo, běžné složenky). I když spořicí účet nemá většinou nikterak skvěle zhodnocené vklady, tak je pro tuto rezervu vhodný. Pomůžeme vám vybrat ten správný.

Střednědobá rezerva s využitím státních příspěvků

Stavební spoření

Stavební spoření – pro někoho mrtvý produkt, pro nás stále jeden z dobře využitelných nástrojů pro vytvoření rezervy. Stát stále přispívá až do výše 10 % z vašich vkladů. Při vkladu 1 700 Kč měsíčně vám stát přispěje 2 000 Kč. Vklady do stavebního spoření jsou také zhodnocovány, zhodnocení je různé podle vybrané stavební spořitelny. Výhodou stavebního spoření je přitom fakt, že jsou vaše vklady chráněné zákonným pojištěním až do výše 2 600 000 Kč. I tady můžete výběr a doporučení nechat na nás.

Důchod se státním příspěvkem

Doplňkové penzijní připojištění nebo lidově penzijko. Produkt se státní podporou, který má své výhody i nevýhody. Od 300 Kč měsíčně vašeho vkladu stát poskytuje měsíční příspěvek ve výši 90 Kč. Nejvyšší příspěvek dostanete při měsíční úložce 1000 Kč, kdy stát přispívá dokonce 230 Kč měsíčně. Cokoliv míň než 300 a více než 1000 Kč nedává moc smysl. Na penzijko vám může přispívat zaměstnavatel, jeho vklady ale stát nezohledňuje.

Účastnické fondy, ve kterých se vklady investují, nabízejí výběr několika investičních strategií a podobají se tak podílovým fondům. Nevýhodou je, že peníze jsou po celou dobu prakticky nedostupné. Pokud byste totiž výběr provedli do 60 let věku, tak budete muset vracet veškerou státní podporu.

Renta

Jejím účelem je v době aktivní ekonomické činnosti (v době kdy vyděláváte peníze) myslet na dobu, kdy je vydělávat nebudete. V ten moment zúročíte veškeré přípravy na horší časy a čerpáte pravidelně rentu z dříve vytvořených rezerv. Ukážeme vám, jak se na takové období připravit, aby následně naplnilo vaše představy.

Doporučujeme odkládat na vytváření rezerv přibližně 30 % pravidelného příjmu.

Podílové fondy

Jeden z vhodných nástrojů na tvorbu budoucích příjmů. Jednoduše nastavíte strategii podle toho, jak se k investování stavíte. Jestli jste investor konzervativní, nebo snesete částečné riziko (vyvážená strategie), případně pokud preferujete větší výnosy i s možností větších ztrát.

Fondy se dají vybírat i podle toho, co vás baví. Líbí se vám IT a technologie? Pak se stanete investorem a spolumajitelem společností, jako je Apple, Microsoft, Samsung a další prostřednictvím jejich akcií. Líbí se vám spíš vlastnit nějaké nemovitosti, ale nemáte peníze na nákup nemovitosti jako celku? Pak může být zajímavou alternativou nemovitostní fond.

Variant je nepřeberné množství. Rádi vás zasvětíme do širšího kontextu a připravíme portfolio přesně podle toho, jací jste.

Nemovitosti

Součástí přípravy budoucích příjmů může být i nemovitost jako taková, kterou budete následně pronajímat. Vždy doporučujeme kupovat nemovitost v době, která je tomu nakloněná. Nemovitost určená k investici nemusí být součástí vašeho portfolia po celou dobu. Když se ji ale podaří výhodně koupit, pak se dá k jejímu nákupu využít i vhodný úvěrový produkt. Ani nemovitosti nejsou pro každého. Rádi si s vámi o této variantě popovídáme a můžeme pro vás nákup zajímavé nemovitosti zajistit včetně jejího financování.

Komodity

Oblíbenou součástí portfolia jsou i různé komodity jako například zlato. Zlato se dá nakupovat jako jednorázová investice, nebo se může kupovat formou pravidelného “spoření”. Vždy, když dosáhnete v pravidelných úložkách cílové částky, se koupí slitek, který budete mít uložen u investiční společnosti. Pokud ho chcete mít u sebe, tak to také není problém.

Case study: Investice a spoření

  • Jana se na nás obrátila s tím, že by ráda dostala odborný názor na to, jak se chystá na důchod. Když jsme ji požádali, aby nám řekla, jak vypadá její finanční plán a jak jsou vyřešeny všechny fáze přípravy a následného čerpání renty, tak zalapala po dechu.

    Trochu zkoprněle vyndala smlouvu penzijního spoření s příspěvkem od zaměstnavatele 300 Kč. Než jsme vůbec přistoupili k přípravě finančního plánu, tak jsem na Janu vytáhli základní matematiku, aby pochopila, že její příprava je nedostatečná. Janě je 27 let. Smlouva DPS jí beží třetím rokem, takže cca 36 měsíců. Smlouva poběží do jejích 60 let, takže dalších 33 let – 396 měsíců. Jednoduchou matematikou bez počítání předpokládaného zhodnocení by paní Jana na smlouvě měla v 60 letech k dispozici cca 36 + 396 = 432 měsíců x 300 Kč = 129 600 Kč. To je řádově asi 5 % požadovaného objemu peněz v té době.

    Současně jsme jí vysvětlili, že pokud to s přípravou na rentu myslí skutečně vážně, tak je potřeba používat i část svého příjmu a nespoléhat jen na zaměstnavatele. Ten se může za pár let vyměnit a nový přispívat chtít nebude.

    Po tomto úvodním rozboru jsme udělali důkladnou analýzu potřeb a přání a podle toho nastavili finanční plán, který nyní myslí na krátkodobé i střednědobé rezervy a především naplňuje požadavek paní Jany, která chce od svých 60 do 80 let čerpat pravidelnou měsíční rentu 23 000 Kč.

Dejte nám vědět

Chcete zjistit, jak je na tom vaše příprava? Napište nám na
hello@lifeplan.cz nebo zavolejte na +420 226 259 742.


    Odesláním formuláře souhlasíte
    se zpracováním osobních údajů.

    Buy now